Az önismeret olyan, mint a házimunka. Nem lehet befejezni, csak abbahagyni.

BELSŐ HALLÁS

BELSŐ HALLÁS

Gondolj, Micimackó!

2019. április 30. - Tihanyi Györgyi

Hogy hányféleképpen tud gondolkodni az ember? Micsoda kérdés? Kettő. Okosan, vagy hülyén.

Mondhatnám, hogy ez igaz, bár a teljes kép -mint mindig, ennél sokkal árnyaltabb. A torzítások, keretezések és címkézések zömmel abból adódnak, hogy az agyunk nem akar folyton minden felesleges dolog miatt pörögni. Ezért, ha felismer egy korábbi mintát, találkozik egy hasonló helyzettel, jó eséllyel be fogja rakni azt a megfelelő fiókba, ahol a többi hasonló lomot tárolja. Mert az agy így működik. Skatulyáz. Ez sok esetben rendben is van, és nincs szükség a tudatos felülbírálásunkra. Ugyanakkor, ha csak hagyom, hogy minden menjen robotpilóta módban tovább, pont olyan ember leszek, amilyen sosem szerettem volna lenni. Egyoldalú és beszűkült gondolkodású. Sőt, a becsapósdi a dologban, hogy emiatt még csak szarul sem fogom érezni magam, és nem veszem észre, hogy a tapasztalat és az előítélet között mennyire vékony a határ. Időnként nem árt rákérdezni saját magunknál dolgokra, mielőtt bekerül a lomos fiókba. Mert lehet, hogy régen volt egy ilyen, vagy egy nagyon hasonló tapasztalatunk, de a reakció, amit nyújtunk, minek szól? A régi, vagy az új szituációnak?

agy3.jpg

Edward de Bono máltai pszichológus kifejlesztett egy módszert, amit hat gondolkodó kalap néven ismert meg a világ. Azt állítja, hogy hatféleképpen gondolkodhatunk, és sem a közérzetünk, sem a dolog kimenetele szempontjából nem mindegy, hogy az adott esetben hová fókuszáljuk a figyelmünket. Bár elsősorban a vállalati szférában alkalmazzák, a hatféle gondolkodás megismerése és gyakorlása a mindennapokban nagyon is hasznos.

Akkor nézzük azokat a kalapokat!

 

Tények

Ha ez a kalap van a fejemen, akkor – ahogy a neve is sejteti, a tényeket, adatokat, számokat, információkat, egyszóval a realitást fogom előtérbe helyezni gondolkodás, véleményformálás, reakció közben. Az emberek zöme hajlamos ezt a fajta gondolkodást az üzleti, pénzügyi területekkel azonosítani, pedig számos hétköznapi helyzetben érdemes lenne átgondolni a tényeket. Nézzük a gyakorlatban. Ha 8-ra járok dolgozni, tömegközlekedéssel, akkor miért is kapok minden reggel szívszélütést a villamosmegállóban? Nem tudtam, hogy sokan lesznek? Dehogynem. Még neve is van: reggeli csúcs. Akkor kit is szórakoztatok a puffogásommal? Reggel van, ilyenkor mindig sokan vannak. Pont. A legjobb, amit tehetek, hogy megpróbálok beállni egy kellemes kis sarokba, becsukni a szemem és elviselni a következő 15 percet. Nem arról van szó, hogy kizárom az érzelmeimet, csak a gondolkodásom fókuszát a tényekre helyeztem ahelyett, hogy áldozata lennék a szituációnak. Érdemes kipróbálni. De mondhatnám a párkapcsolatot is példának. Ha nem vagyok tisztában azzal, hogy a rózsaszín köd, a lángolás nem tart örökké, és maga az érzés átalakul egy másfajta szerelemmé (ez tény), akkor sokként fogom megélni ezt a természetes változást, és könnyen hibás döntést hozhatok a kapcsolat jövőjét illetően.

 

Érzések

Ebben a kalapban átjárnak az érzelmek, az intuíció, mindaz, ami nem racionális. Ez a kalap a benyomásoké és az élményeké. Ez a kalap, az előbbi példánál maradva, nem előnyös viselet a villamoson, de a karácsony előtti bevásárláskor is érdemes másikat választani. Viszont a (valódi) kommentelők többsége ezt viseli gépelés közben. Legyen szó heves, érzelmi alapú tiltakozásról, könnyes együttérzésről, vagy gratulációról. Ha a legjobb barátom megnősül, én is ebben a kalapban fogok osztozni a boldogságában, akkor is, ha az előző kalapot viselve más véleményen lennék. Nem veszélytelen dolog az érzelmi alapú gondolkodás, főleg akkor, ha egy negatív spirálban vagyunk. Ilyenkor előfordulhat, hogy ugyanazzal a kérdéssel kapcsolatban alapvetően más eredményre jutunk, attól függően, hogy épp jobb, vagy rosszabb napunk van. Például egyik héten élvezem a függetlenség minden előnyét, de a következőn a sötét szobában sírdogálok, hogy engem senki sem szeret. Ovis példa, de szemléletes. A gondolatok ilyenkor az érzelmi állapothoz kapcsolódnak, az érvelés pedig ezeknek az érzelmeknek az igazolását szolgálják. Szóval ezzel a kalappal csak finoman.

 

 

kalap11.pngEllenvetések

Sokunk gardróbjában megvan ez a kalap, túlhordása Agresszív Kismalaccá változtat bárkit. Ez a nehézségeket, tévedéseket, akadályokat számításba vevő kalap. Nem, nem a pesszimista gondolkodást jelenti, sokkal inkább a körültekintést. A várható akadályok számbavétele, a problémákra való rálátás mind hasznos tulajdonságok, legyen szó az élet bármelyik területéről. Tapasztalatom szerint azonban sokkal tovább van rajtunk ez a kalap, mint amennyire szükséges lenne, emiatt egyre nehezebben tudunk örülni mások sikerének és látjuk a saját életünket mozdíthatatlannak. Volt egy jó másfél év az életemben, amikor szinte csak ebben a kalapban éltem. Nagyon könnyű volt összekeverni az elsővel, ami a tényekre épít. Mondhatni ügyesen összemostam a kettőt, de valójában én voltam a kellemetlen, lelombozó alak, aki inkább ne is szólaljon meg. Utólag tisztán látom, nem is szégyellem bevallani (most már), de akkoriban úgy gondoltam, hogy végtelenül összeszedett és tiszteletre méltó vagyok. Egyik sem voltam. Időnként belegondolok, vajon hogyan alakultak volna a dolgok, ha korábban felismerem a saját felelősségemet. Emellett tudom, hogy nagy szükségem volt erre a tapasztalatra. Ennek a kalapnak kúraszerű viselése javallott.

 

Előnyök

Itt a fókusz a növekedésen van. Ezzel a gondolkodással az értékekre irányítjuk a figyelmet. Azt keressük, ami jó, ami a segítségünkre lehet, amiből építkezni tudunk. Ezt a kalapot viselve könnyen átkeretezhetünk életeseményeket, fordíthatunk megrekedt állapotokon. Ha van némi ellenérzés ezzel a kalappal kapcsolatban, az amiatt lehet, hogy jópáran a hurráoptimizmus kiegészítőjévé tették, és nagy szavakba csomagolták, emiatt a hitelessége és a hatásossága sokak számára megkérdőjeleződik. Főleg azok veszik fel nehezen, akik az előző kalap lelkes hívei, és azt gondolják, több az akadály, mint a támogatás. De ez a kalap a reményé. Ha bőrig áztam az esőben, a szivárványt várom, nem a tüdőgyulladást.

 

Kreativitás

Az új ötletek, alternatív megoldások kalapja. Új megoldásokat keresünk ott is, ahol a józan és szerint nincs. Ilyenkor minden lehetséges. Itt egy példa: Két férfi sakkozik. Az egyik háromszor győz, a másik hatszor, döntetlen nincs és összesen hat partit játszanak. Hogy lehetséges ez? Úgy, hogy nem egymással játszanak. Nagyon sok recept születik a kreativitásnak hála, egyik másik még a Horváth Ilona szakácskönyvbe is beleillene. De mondhatnám a házi barkács intézményét is. Ebből a kalapból valamennyien szeretnénk egy egész kollekciót, de sajnos nincs konfekció méretben.

 

Folyamat

Ha ezt a kalapot viselem, a folyamatokra figyelek. Összefüggéseket látok át, megértem a rendszer működését, látom a „honnan-t”, a „hová-t”. Úgy is mondhatnám, hogy az ok-okozat kalapja. A kedvencem mind közül. Tapasztalatom szerint az elakadások egyik fő oka, hogy külön gondolunk a múltra, külön a jelenre és külön a jövőre. Így rálátunk bizonyos folyamatokra a múltban, de nem vetjük össze azzal, hogy ez milyen hatással van a jelenre és milyennel lehet a jövőre. A legtöbb dolog egy folyamat eredményeként történik, nem pedig váratlanul. Mégis sokan felteszik ilyenkor a kérdést, hogy „hogy történhetett ez meg?”. Ha folyton hasonló szituáció történik velünk, akkor az sem egy időhurok, hanem egy folyamat része. Ahhoz, hogy a mintát felismerjük, elengedhetetlen a saját felelősségünk vállalása, különben a dolgok mindig „csak úgy” fognak történni körülöttünk. Ez a kalap a bátraké, viselése az önbecsülés növekedését eredményezi.

 

kalap9.pngTehát...

 Ha kialakult hatféle gondolkodásmód, akkor elég valószínű, hogy szükség is van mindegyikre az életben. Szórakoztató időnként meglátni, hogy ismerőseink, barátaink éppen melyiket viselik. Még szórakoztatóbb lebuktatni saját magunkat, amikor nem az alkalomhoz illőben parádézunk. Ahhoz, hogy egy helyzetben a legjobbat és a legtöbbet tudjuk kihozni magunkból, tegyük fel magunknak a kérdést: ha kalapot cserélek, akkor is ugyanúgy fogok dönteni, ugyanaz lesz a véleményem?

 

Gondoljunk a Notre-Dame-ra. Melyik kalap volt rajtunk, mikor értesültünk a tűzről?

 

  1. Többszáz éves tölgyfa tetőszerkezet, elektromos eszközök a közelben a felújítási munkálatok miatt, ami már több éve esedékes. A tűzoltók minden tőlük telhetőt megtesznek.
  2. Tragédia, világvége és égi jel. Az Úr így üzeni meg csalódottságát, az ember leszerepelt.
  3. Sosem fogják újjáépíteni, pedig az egyháznak lenne pénze rá, Macronnak meg külön jól jött, hogy elterelte a figyelmet a sárgamellényesekről.
  4. Remélem, a nagyját meg tudják menteni. Rosszabb is lehetett volna. A katedrális belsejéből is sok minden megmaradt.
  5. Fa helyett majd vasból csinálják legközelebb. Az nem tud leégni.
  6. 850 éves épület, amit többször megrongáltak, majd felújítottak a történelem során. Az emberekre mindig is nagy hatást gyakorolt, az épülettel kapcsolatos összefogás gyorsasága és minősége bámulatos és felemelő tény a jelenkorban.

 

képek: pixabay

A bejegyzés trackback címe:

https://belsohallas.blog.hu/api/trackback/id/tr9014795644
süti beállítások módosítása